Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 279RKSWE Fifth Wheel
MUST SEE
2018 KEYSTONE COUGAR 279RKS FIFTH WHEEL! 31' OVERALL AND 10,500LBS GVWR. 2 SLIDES, 4 POINT AUTO LEVELERS, 2 BATTERIES AND DUAL PROPANE. POWER AWNING ALSO. GREAT FLOORPLAN, HUGE REAR KITCHEN. PRIVATE FRONT ROOM WITH 2 ENTRIES TO THE BATHROOM. ONLY $23,995 WITH FINANCING AVAILABLE AND TRADE-INS WELCOME! 916-747-1936
WE MOVED! NEW LOCATION! 305 GRASS VALLEY HWY, AUBURN CA 95603
WHY ARE OUR PRICES SO GOOD? SMALL FAMILY OWNED. LOWER OVERHEAD THAN THE BIG GUYS!
OVER 140+ 5 STAR GOOGLE REVIEWS!
WWW.BASECAMPRVSALES.COM
MONDAY-FRIDAY 8AM-5PM
SAT/SUN 9AM-3PM
305 GRASS VALLEY HWY
AUBURN, CA 95603
All vehicles are subject to prior sale and may not be available. Please call for the most current inventory. Price excludes all government taxes, fees, emission testing and dealer document fees. Pre-approval based on credit history, not everyone will qualify.
Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel 279RKSWE highlights:
- Rear Kitchen
- Single Chair
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry into Bath
- Two Slide Outs
Spacious and convenient are two words to describe this Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel model 279RKSWE. You will find plenty of seating to relax and enjoy your friends with your furniture choices including the u-shaped dinette and recliner. The two slide outs provide more floor space inside to move around in the rear kitchen and front bedroom. There is dual access into the bathroom as an added convenience especially when you are sharing the facilities with family and friends.
With any Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these units have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to love the foil wrap seamless galley and lavatory countertops. The master bedroom offers a queen bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next fifth wheel, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# 11507
Interior Color: Twig, Cashmere
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | Twig, Cashmere |
| Hitch Weight | 1700 lbs |
| Dry Weight | 7790 lbs |
| Cargo Capacity | 2710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 30 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDF27922JC500630 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


