Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 32DBH Fifth Wheel
Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel 32DBH highlights:
- Bunkhouse
- Kitchen Island
- Two Door Pantry
- Triple Slide Outs
- Outside Capital Grill
- Hitch Vision
Owning a fifth wheel with a private bunkhouse is like carrying your home with you everywhere you go. This Cougar Half-Ton Series 32DBH gives the kids their own space in the rear bunkhouse with two bunk beds while you have your own master bedroom on the opposite side of the RV. There is a slide out in each of the bedrooms and one slide in the main living and kitchen area allowing for more interior space for all. The inside cook will enjoy the extra counter space provided by the kitchen island including the sink, plus the large two door pantry is near by. The outdoor chef is sure to love the capital grill and mini refrigerator outside. Load up the family and enjoy the great outdoors together with inside comforts for everyone!
With any Keystone Cougar Half-Ton Series fifth wheel you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these units have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to love the foil wrap seamless galley and lavatory countertops. The master bedroom offers a queen bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next fifth wheel, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $2,496
Sale Price: $25,999
Stock# J2506752
Interior Color: Twig, Cashmere
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 36 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | Twig, Cashmere |
| Hitch Weight | 1835 lbs |
| Dry Weight | 9105 lbs |
| Cargo Capacity | 2395 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 30 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF32D26J2506752 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


