Used 2018 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 33SAB Travel Trailer
WHAT"S GREAT!!!
+Polar package
+Double refrigerator
+Solar panels
+3 Slides
+Power stabilizer jacks
+Large L shaped countertop
WHAT AIN'T...
-1 small soft spot on the floor at entry
Keystone Cougar Half-Ton 33SAB Series travel trailer highlights:
- Pop-Up TV
- Two Recliners
- Triple Slides
- Large Pantry
- Ground Control
- Power Jack
When you are ready outdoor adventure and indoor comforts, this Cougar Half-Ton Series travel trailer 33SAB is waiting! Once you have arrived at your destination the Ground Control and power jack will help make setting up a breeze. Inside, you will find a pop-up TV including storage along the rear wall for easy viewing from all the furniture including the two recliners in this combined living and kitchen area. Dual access into the bathroom comes in handy when you have extra friends over. There are triple slide outs providing extra floor space for everyone, and the large pantry allows you to stock up at the store before heading out, plus there is much more to see & enjoy!
With any Keystone Cougar Half-Ton Series travel trailer you will be able to camp in any weather with the forced-air heated and enclosed underbelly with enclosed dump valves and astorfoil insulated slide floor. If you need to stay cool or warm, these trailers have you covered. You can even take your bikes and additional totes along with the 225 lb. capacity folding exterior bike/storage rack. Inside you are sure to enjoy the gourmet stainless steel under mount sink with the upgraded chef's faucet with sprayer when cleaning your fruits and vegetables or washing the dishes. The master bedroom offers a king bed in each model for more sleeping space for the owners. There are many more features you will want on your next travel trailer, come get your favorite Cougar Half-Ton Series model today.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# 26901A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1205 lbs |
| Dry Weight | 8791 lbs |
| Cargo Capacity | 1709 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Pop-Up TV |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT33S23JV511286 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


