Used 2018 Keystone RV Cougar X-Lite 25RDB Travel Trailer
NICE BUNKHOUSE
Check out the camp kitchen before heading inside. Here you will be able to easily cook when you want to dine outside. There is a single sink, and two burner cook-top off the curb side beneath the inside bunks making it very convenient for you.
Now, step inside and be amazed at the space you see. There is a front master bedroom to the right of the entrance through a sliding door. Enjoy a restful night's sleep on the King bed provided. There are bedside wardrobes to help keep things neat and tidy, plus overhead storage with cabinets across the head of the bed.
The main living and kitchen area is combined featuring a double sink inside the angled counter to the left of the entry door. Next, cook up light meals and snacks using the three burner range, refrigerator, and pantry for dry and canned storage needs. The overhead cabinets provide ample space for dishes and things, plus there are lower cupboards and drawers too.
Opposite the kitchen there is a slide out u-shaped dinette with plenty of seating for everyone, or choose optional theater seating with cup holders. A nearby wardrobe just off the slide is perfect for clothing storage. You will also enjoy the entertainment center located along the interior wall straight in from the main entry door. This can easily be seen from just about anywhere in the room.
The rear corner of this unit features a full bath on the right including a tub/shower, toilet, and vanity with sink. The rear left corner features a set of double size bunk beds that will easily sleep four adults.
The front pass-through storage compartment and rear exterior storage are perfect for all of your outdoor camping needs, plus so much more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# H5829B
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 755 lbs |
| Dry Weight | 5755 lbs |
| Cargo Capacity | 2045 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 2 Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16.2 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LCD |
| Awning Info | Power |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT25R20JV500380 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


