Used 2018 Keystone RV Hideout 281DBS Fifth Wheel
Keystone RV Hideout fifth wheel 281DBS highlights:
- Pull Out Kitchen
- (2) 52" x 74" Bunk Beds
- U-Dinette
- Bath and a Half
Enjoy camping with your family and a few friends in this spacious Keystone Hideout fifth wheel model 281DBS which features a rear set of 52" x 74" bunk beds for the kids plus there is a spacious slide out with a u-dinette and an optional tri-fold sleeper sofa where you can come and visit with your family and friends and at night both the dinette and sofa convert into additional sleeping space. This model also features a bath and a half with the half bathroom in the front bedroom and the full size bathroom is located in the rear across from the bunk beds. Meal prep is a breeze with the exterior pull-out kitchen. Now you can watch your kids play outside while you fix dinner.
For any trip whether near or far you will want a Hideout fifth wheel by Keystone RV. These models are lightweight which makes them easy to hook-up and tow. Just load up your belongings and head out for a weekend away in your own Hideout retreat. A few key features inside each model include pleated shades in the living area, a high-rise kitchen faucet, plus full strutted storage under the master bed. The exterior has a gel coated Maxturn fiberglass front cap, black radius window frames, hurricane straps reinforced structure, and an exterior shower. What are you waiting for? Come enjoy your own private hideout with a Keystone Hideout travel trailer!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $5,000
Sale Price: $24,995
Stock# R7595A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1615 lbs |
| Dry Weight | 8031 lbs |
| Cargo Capacity | 2569 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 69 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDF28126J7240663 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


