Used 2018 Keystone RV Impact 312 Toy Hauler Travel Trailer
Let the fun begin with this Keystone Impact toy hauler model 312! This travel trailer offers a 12' garage, and plenty of space for you and your friends to enjoy whatever adventure you find yourself on.
Step inside the garage space through the side man door, or the rear 8' cargo ramp door. This makes loading and unloading easy. You will love the tie down security in which Keystone uses the latest Fuzion 5K Inter-Lock system which safely keeps your things in place.
You will not only find space for your toys to ride to and from your destinations but when you arrive, and they are removed you can enjoy dual opposing sofas with a top queen bed along with overhead cabinets. There is also a side man door, so you can quickly check on things once the rear ramp door is closed.
Heading into the main living space through a door in the cargo area find a nice full bath on your left just inside. There is a toilet, a sink, and a tub. The placement is perfect, so you don't have to have anyone running through the unit from the cargo area when dirty to get to the bathroom.
Further inside enjoy a combined kitchen and living space with dual slides. A large sofa with dining table slides out to provide plenty of seating and you can use the table to enjoy your meals at. There is also a 40" TV that rotates which can easily be seen from the sofa or anywhere else in the main living area, or bedroom if you like.
In the kitchen area there is a counter peninsula with double sink, overhead cabinets for storage, a pantry for dry goods, and a slide out 8 cu. ft. refrigerator and three burner range just inside the main entry door.
The very front of this unit offers a bedroom with dual entry doors. One door on either side of the entertainment center. Inside the room find a queen bed, plus two bedside wardrobes, overhead cabinet, and so much more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $4,000
Sale Price: $37,995
Stock# RV0838
Interior Color: Clay, Onyx, Steel
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Interior Color | Clay, Onyx, Steel |
| Hitch Weight | 1445 lbs |
| Dry Weight | 9262 lbs |
| Cargo Capacity | 3738 lbs |
| Fresh Water Capacity | 104 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Residential Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 40" LED in Living Room |
| Awning Info | Electric w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT31222JF815224 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


