Used 2018 Keystone RV Laredo 340FL Fifth Wheel
Front Living !! Call Today 352.787.7744
Keystone RV Laredo fifth wheel model 340FL highlights:
- Rear Bedroom
- Front Entertainment Area
- Quad Slide Outs
The dual slide outs in the front living area of model 340FL make it feel open and homelike. With dual sofas, theater seating on the interior wall, and the front full wall entertainment center in this space, there is lots of room for relaxing, visiting, sleeping or even watching the big game. Across from the bath is a linen closet and a wardrobe that are included in the slide out with the kitchen amenities allowing more hallway space. In the master bedroom, you will enjoy a great night's rest on a queen size bed that slides out and provides more walking around space. There is also a chest with storage above and a single nightstand.
Keystone RV is all about making everything "Life Sized" in these Laredo fifth wheels and travel trailer models. They are not about making things small to make them "fit." You can count on things to be reliable like they would be at home. The construction has a powder-coated I-beam frame, EX lube axles, and a waterworks utility center. The interior has ventilation windows and stain resistant fabrics. There is an option to add a backup camera and a solar panel. These are just are a few things that Keystone thinks about when they are creating these units. Choose your model today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 94309B
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Hitch Weight | 2220 lbs |
| Dry Weight | 10980 lbs |
| Cargo Capacity | 2020 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4YDF34026JE601036 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


