Used 2018 Keystone RV Montana 3561RL Fifth Wheel
Keystone Montana fifth wheel 3561RL highlights:
- Decorative Ceiling Treatment
- Kitchen Island
- Desk
- Coffee Station
- Residential Refrigerator
- Outdoor 32" HDTV
Enjoy all the floor space provided by five slide outs in this Montana fifth wheel every where you travel. With dual slide outs in the living area and two slides in the kitchen, plus a decorative ceiling treatment in between, you will find this area spacious and inviting. Model 3561RL offers theatre seats with power recliners and a hide-a-bed sofa for you to watch the HDTV with fireplace below, or work at the desk. You can store lots of food in the 18 cu. ft. residential refrigerator and pantry. You will appreciate all the appliances, and the coffee lover will surely enjoy the coffee station. You will find plenty of storage throughout for all your things as well as along the exterior. Outdoors, there is an entertainment center with 32" HDTV when you want to relax outside. Step inside today, you will be an owner tomorrow.
When packing for your next trip in a Keystone Montana luxury fifth wheel you will appreciate the enormous drop frame pass-through storage compartment, MORyde "Step Above" entry steps with strut, and flush mounted LED interior lights to name a few features. Inside you will find an iRelax high density mattress for a good night's sleep, plus a Furrion RV Chef collection oven with auto-ignite and a convection/microwave oven for making your favorite meals. It's time to find the luxury fifth wheel you can enjoy for years to come, choose a Montana by Keystone today!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $6,000
Sale Price: $39,900
Stock# 703602
Exterior Color: Tan
Interior Color: Coffee Bean, Sand Dollar
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 38 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Interior Color | Coffee Bean, Sand Dollar |
| Exterior Color | Tan |
| Hitch Weight | 2605 lbs |
| GVWR | 16600 lbs |
| Dry Weight | 13037 lbs |
| Cargo Capacity | 3563 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 40110 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 2 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR HD LED TV, BR 32" HD LED TV, Outside 32" HDTV |
| Awning Info | 17' 12V Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 30 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF35624J4703602 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


