Used 2018 Keystone RV Outback Ultra Lite 240URS Toy Hauler Travel Trailer
Keystone Outback Ultra Lite travel trailer 240URS highlights:
- Rear Slide Out
- Bunk Beds
- Dinette
- USB Charging Port
- Bicycle Storage
Let this Outback Ultra Lite travel trailer be your home away from home! Model 240URS will have you imagining where everyone will sleep with the choice of a king bed slide out in the rear, flip-down bunk beds in the front, a dinette and a sofa. There is space under the bunk beds to pack a bike or two using the bicycle storage exterior door. It's time to stop dreaming and start enjoying your camping experience in this model!
The Keystone Outback Ultra Lite begins on a powder coated NXG frame from BAL, and includes a leaf spring equalizing suspension system providing years of enjoyment. You will get to see the world from the large panoramic windows during any season thanks to the heated, enclosed underbelly including tanks and valves. You can even get the inCommand app to control the lights, awnings and such from your own cell phone. It's time to find your favorite layout, and start exploring in an Outback Ultra Lite today!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $3,000
Sale Price: $18,995
Stock# 4241
Exterior Color: Polar White
Interior Color: Mineral, Patina
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 27 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Interior Color | Mineral, Patina |
| Exterior Color | Polar White |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| Dry Weight | 5225 lbs |
| Cargo Capacity | 2360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD |
| Awning Info | 19' Electric with LED Strip Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT24021JB454311 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


