Used 2018 Keystone RV Outback Ultra Lite 255UBH Travel Trailer
Keystone Outback Ultra Lite travel trailer 255UBH highlights:
- Bunk Beds
- Single Slide
- U-Shaped Dinette
- Rear Bath
- Private Front Bedroom
- USB Charging Ports
- Outside Camp Kitchen
Load up your family, and enjoy time away with this Outback Ultra Lite travel trailer. Model 255UBH offers a private front bedroom with a queen bed for the owner, and a rear set of bunk beds for the kids or overnight guests. There is a U-shaped dinette slide out for dining, playing game, or sleeping at night. The rear bath provides a convenience for those that don't like using the public facilities. You will find that the outside camp kitchen including a refrigerator is a "must have" for the outdoor type, and the pass-through storage allows more gear to be packed for the trip, plus more!
The Keystone Outback Ultra Lite begins on a powder coated NXG frame from BAL, and includes leaf spring equalizing suspension system providing years of enjoyment. You will get to see the world from the large panoramic windows during any season thanks to the heated, enclosed underbelly including tanks and valves. You can even get the inCommand app to control the lights, awnings and such from your own cell phone. It's time to find your favorite layout, and start exploring in an Outback Ultra Lite today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 2533
Exterior Color: Polar White
Interior Color: Mineral, Patina
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Interior Color | Mineral, Patina |
| Exterior Color | Polar White |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| Dry Weight | 5115 lbs |
| Cargo Capacity | 2435 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Electric with LED Strip Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT25520JB452533 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


