Used 2018 Keystone RV Passport 217EXP Expandable
Keystone Passport 217EXP Express expandable highlights:
- Three Tent End Beds
- U-Shaped Dinette
- Single Slide
- Sofa
- Pantry
- Full Bath
If your family has grown in numbers over the years, this Passport 217EXP Express model could be your ticket to easy storage at home, and plenty of space for everyone to spread out on camping trips. You can choose your own bed from the three tent end beds, plus a U-shaped dinette slide, and a sofa provide sleeping space as well. The full bathroom will keep everyone clean for the whole trip, plus provides an added convenience at nighttime. The cook will have everyone asking for more before heading out to play. There is plenty of storage for all your things on the shelves or night stands, plus the exterior pass-through compartment allows for those larger items.
The Passport Express models come in a compact design with travel-friendly lengths that are lightweight and easy to tow behind many smaller SUVs. You will find several residential style features such as durable Armstrong linoleum, furniture with high grade fabric, and raised panel hardwood cabinet doors. The exterior shower is very useful to get cleaned up before entering the RV, washing your pets, or even cleaning a few dishes outside. Choose your favorite Passport Express today, and start making memories tomorrow!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 216891A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 575 lbs |
| Dry Weight | 4471 lbs |
| Cargo Capacity | 2084 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | 3 Queen Tent End |
| Refrigerator Type | Double Door RV |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED Flat Screen HDTV |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 4YDT21728JK412044 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


