Used 2018 Keystone RV Springdale 260LE Travel Trailer
Take the whole gang camping in this Keystone Springdale model 260LE travel trailer and enjoy! This unit offers double size bed bunks, a rear bath layout, and many conveniences of home.
As you enter notice a sofa straight ahead with a small overhead cabinet above. To the right of the entry door find a front bedroom with a queen bed including dual bedside closets, and a curtain that can be pulled shut to create a little more private space at night.
There is a booth dinette to the left of the main entry for dining. There is also storage above for your things. Opposite find a large kitchen sink for cleaning up easily, a three burner range, refrigerator, and overhead cabinets for your dry good storage and dishes.
In the rear of this Springdale find a set of double size bed bunks with an angled inside corner on both. A nice bathroom is opposite and features a tub/shower, toilet, and separate sink just outside the bathroom door, plus so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $6,000
Sale Price: $11,900
Stock# 103193
| Sleeps | 8 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| Dry Weight | 5220 lbs |
| Cargo Capacity | 2420 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST205/75R15C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT26020JG103193 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


