Used 2018 Keystone RV Springdale 282BHSEWE Travel Trailer
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! COMING VERY SOON !!!!!!!!!!!!!!This is the perfect unit for a larger family or one that likes to travel with extra guests. This Keystone Springdale 282BHSEWE features dual entry doors, a set of double size bed bunks, a large slide out for added interior space, plus so much more!
Step inside the main entrance closest to the front and find an entertainment center with LCD TV straight ahead. There are curtains on either side of the unit that can be pulled to allow a bit more privacy in the front bedroom where you will enjoy sleeping on a queen size bed. There are also nightstands and bedside closets, plus an overhead cabinet for storage.
The slide out jackknife sofa with overhead storage and u-shaped dinette are perfect for mealtime, or just hanging out, plus both can be made into additional sleeping space if needed at night.
The side opposite the slide features a double sink with counter space, a three burner range, and refrigerator, plus storage pantry. There are also overhead cabinets for dishes and things, plus lower cabinets and drawer space too.
The rear right corner features double size bed bunks with a ladder making the top bed easy to reach. The left corner features a bath with private exterior entry door and includes a tub/shower, toilet and sink. The outdoor entry makes it easy to access when enjoying the outdoors. No running through the entire unit to get to the bathroom!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $2,000
Sale Price: $14,990
Stock# NW287A
Interior Color: Biscotti, Bistro, Latte
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Biscotti, Bistro, Latte |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| Dry Weight | 6791 lbs |
| Cargo Capacity | 2729 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD |
| Awning Info | Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 55 amp |
| VIN | 4YDT28226JG101280 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


