Used 2018 Keystone RV Sprinter Campfire Edition 29BH Travel Trailer
Keystone Sprinter Campfire Edition travel trailer 29BH highlights:
- Bunk Beds
- Exterior Kitchen
- Exterior Entertainment Center
- Two Slide Outs
- Wardobe/Closet
Come see why this Sprinter Campfire travel trailer by Keystone RV is perfect for your growing family! This model has double slide outs for some added interior walk around space, plus you can comfortably sleep up to eight individuals! The front bedroom has a residential queen bed for a good night's rest and has overhead cabinets, a wardrobe, and a closet for all of your things. Enjoy more time outdoors with your family, grab a quick snack from the exterior kitchen. You will find a refrigerator, a two burner cook-top, and a 32" HDTV which makes your outdoor movie night complete! Now you just need to gather your family, your camping gear, and set out to your favorite campsite!
Camping has just gotten easier with the Sprinter Campfire Edition travel trailers and fifth wheels by Keystone RV. Easily enjoy a whole new level of comfort with features for the modern camper. You will love the travel trailers with a 100" wide body construction, and some advanced features like the LED lighting in all rooms, a soundbar entertainment system with Bluetooth technology, USB ports, and an auto leveling system. Choose your new Keystone Sprinter Campfire Edition travel trailer or fifth wheel where you can sit back, relax, and just enjoy the Campfire! Oh, and probably break out the s'mores too!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $3,741
Sale Price: $15,864
Stock# 3347
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1020 lbs |
| Dry Weight | 7663 lbs |
| Cargo Capacity | 2337 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Residential Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Living Room 32" HDTV, Ext. 32" HDTV |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT29B21J1531145 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


