Used 2018 Keystone RV Summerland 2570RL Travel Trailer
Keystone Summerland travel trailer 2570RL highlights:
- Single Slide Out
- Dual Entry/Exit Doors
- Rear Living Area
- Private Front Bedroom
If you are looking for a unit with a little more space, then this Summerland travel trailer 2570RL by Springdale that features a rear living layout, a single slide out for added space, and two entry doors is for you! Your family will love the rear living area with the two chairs and u-shaped dinette! The u-shaped dinette can fold down into one or two more sleeping places at night if needed. The private front bedroom has a queen bed for you to get a good night's rest. The front most entry door has the bathroom straight in front of it for added convenience.
Take a look at these Summerland travel trailer by Keystone! Each one of these models are built with a powder coated I-beam frame, and a hurricane straps reinforced structure keeping your unit structure strong and safe. There are EZ lube axles, nitro filled tires and an outdoor shower for a little bit of convenience throughout your trip. The two interior speakers and two outdoor speakers add a little bit of fun as you are on vacation. You can use them while you are washing dishes or out enjoying the great outdoors. Whether you need a smaller unit with no slide or a bigger unit with up to two slide outs, then take a look at these travel trailers today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# J3152524
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 615 lbs |
| Dry Weight | 5845 lbs |
| Cargo Capacity | 1770 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST205/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4YDT25721J3152524 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


