Used 2018 Keystone RV Summerland 2820BH Travel Trailer
Keystone Summerland travel trailer 2820BH highlights:
- Large Slide Out
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry/Exit Doors
- Double Bed Bunk Beds
For the larger family, this Summerland 2820BH by Springdale is the perfect travel trailer. It features a set of double size bunks, two entry doors, a large slide out, and sleeping for 9-10 people. Step inside using the main entry and see just how spacious the combined kitchen and living area are. For a quiet retreat, enjoy the front bedroom where you can expect to get a great night's rest.The rear features a set of double bed sized bunks that the kids will surely love. Or, you can easily take along extra guests. There is a convenient ladder to access the top bunk off the foot of the bed near the slide. You will also enjoy the front pass-through storage compartment for all of your outdoor camping gear.
Take a look at these Summerland travel trailer by Keystone! Each one of these models are built with a powder coated I-beam frame, and a hurricane straps reinforced structure keeping your unit structure strong and safe. There are EZ lube axles, nitro filled tires and an outdoor shower for a little bit of convenience throughout your trip. The two interior speakers and two outdoor speakers add a little bit of fun as you are on vacation. You can use them while you are washing dishes or out enjoying the great outdoors. Whether you need a smaller unit with no slide or a bigger unit with up to two slide outs, then take a look at these travel trailers today!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $5,000
Sale Price: $9,995
Stock# 150367
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 690 lbs |
| Dry Weight | 6439 lbs |
| Cargo Capacity | 2161 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT28220J3150367 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


