Used 2018 Keystone RV Summerland 2980BH Travel Trailer
Quad Bunks!
Keystone Summerland travel trailer 2980BH highlights:
- Bunkhouse
- Private Front Bedroom
- Large Slide Out
- Four Bunk Beds
This Summerland bunkhouse travel trailer 2980BH by Springdale will have you and your family enjoying every camping trip away from home. With quad bunks, a front bedroom, and a single slide out, you will have plenty of room to take along a few friends. You will love having this much space with the large slide out and the bunkhouse in the rear. On a cloudy day, snuggle up on the sofa or u-shaped dinette and read a book. On a sunny day, head outside and enjoy the great outdoors.
Take a look at these Summerland travel trailer by Keystone! Each one of these models are built with a powder coated I-beam frame, and a hurricane straps reinforced structure keeping your unit structure strong and safe. There are EZ lube axles, nitro filled tires and an outdoor shower for a little bit of convenience throughout your trip. The two interior speakers and two outdoor speakers add a little bit of fun as you are on vacation. You can use them while you are washing dishes or out enjoying the great outdoors. Whether you need a smaller unit with no slide or a bigger unit with up to two slide outs, then take a look at these travel trailers today!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $1,690
Sale Price: $12,900
Stock# 150114
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 715 lbs |
| Dry Weight | 6328 lbs |
| Cargo Capacity | 3187 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT29828J3150114 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


