Used 2018 KZ Durango Gold G366FBT Fifth Wheel
KZ Durango Gold fifth wheel model G366FBT highlights:
- Dining Room Table w/Chairs
- Kitchen Island
- Bath and a Half
- Pass-Through Storage
- Deluxe Sleeper Sofa
Let this KZ Durango Gold G366FBT fifth wheel be your home away from home! It features a bath and a half, the half is in the middle of this unit and a private bathroom in the very front which eliminates the chances of a "potty dance." There is plenty of storage space inside and out of this unit between the pass-through storage, and cupboards above, and below everywhere you look. There is even a large pantry for all of your dry goods or anything else you want to put in there. Also, you have a place for guests to sleep, with the deluxe sleeper sofa in the rear. Meal prep is made easy thanks to the kitchen island with the option to add a dishwasher which can be handy for those busy days in the sun.
With the KZ Durango Gold, luxury is our name, and all-season living is our game! They are built with all weather insulation, double insulated holding tanks, and have fully heated/enclosed underbody and storage. These units are also constructed with a 8'5" wide body construction, a 6-sided 100% aluminum frame, a high-gloss-colored Lamilux fiberglass, and a walk-on Superflex TPO roof membrane. You have all the comforts of home with a large residential double bowl stainless steel sink, solid surface countertops, heavy-duty cabinets and drawers, and a power vent kitchen fan. With a KZ Durango Gold, you will have all of these amenities plus more.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $7,940
Sale Price: $39,955
Stock# 210049
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2240 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11470 lbs |
| Cargo Capacity | 3030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 67 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 57 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 9230 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric w/DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR HD LED TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZFV3624J6070393 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


