Used 2018 KZ Durango Gold G381REF Fifth Wheel
KZ Durango Gold fifth wheel model G381REF highlights:
- Pass-Through Storage
- Rear Entertainment Area
- Kitchen Island
- 17' Electric Awning
This dual entry Durango Gold G381REF fifth wheel by KZ has everything you need for your next trip with five slides plus a rear entertainment center and living area. You can easily bring along friends anytime! There are many overhead cabinets throughout which provide great storage as well as the pass-through storage. You will also love the 17' electric awning with LED lights and the shade that it provides from the sun, or protection from the rain. A rear entertainment center is the perfect place to unwind after an adventurous day.
With the KZ Durango Gold, luxury is our name, and all-season living is our game! They are built with all weather insulation, double insulated holding tanks, and have fully heated/enclosed underbody and storage. These units are also constructed with a 8'5" wide body construction, a 6-sided 100% aluminum frame, a high-gloss-colored Lamilux fiberglass, and a walk-on Superflex TPO roof membrane. You have all the comforts of home with a large residential double bowl stainless steel sink, solid surface countertops, heavy-duty cabinets and drawers, and a power vent kitchen fan. With a KZ Durango Gold, you will have all of these amenities plus more.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $10,115
Sale Price: $44,880
Stock# C0092
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2200 lbs |
| GVWR | 14995 lbs |
| Dry Weight | 12700 lbs |
| Cargo Capacity | 2295 lbs |
| Fresh Water Capacity | 67 gals |
| Grey Water Capacity | 97 gals |
| Black Water Capacity | 57 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 10500 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric w/DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR HD LED TV |
| Awning Info | 17' Electric w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZFV382XJ6069214 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


