Used 2018 KZ Sportsmen 231RK Fifth Wheel
KZ Sportsmen 231RK fifth wheel highlights:
- Walk-Through Bath
- Sofa
- Dinette
- Pillowtop Mattress
Just imagine hiking and biking around your favorite campground then returning to your own accommodations to relax and unwind. The cook can prepare meals in the rear kitchen while you relax on the sofa slide out or dinette. You both can retire to the master bedroom after getting cleaned up in the walk-through bathroom which is an extension of the bedroom. Having the sink separate from the private toilet allows more than one person to be getting ready at the same time. Come see what else will make each campout comfortable. Choose this Sportsmen fifth wheel, you will be happy you did!
With every KZ Sportsmen model you will appreciate the ability to travel during any season thanks to the Climate Package which includes an insulated, heated and enclosed underbelly. Inside, the chef will enjoy the seamless countertops with undermount kitchen sink and sink covers as well as the stainless steel residential kitchen faucet with pull-down sprayer. You will find storage throughout even in the dinette doors with 36" pullout storage bins. And the durable Armstrong Tough Guard vinyl flooring is stain, tear and moisture resistant. It's time to make memories for a lifetime with the perfect model to fit your family's active or relaxing lifestyle.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $10,602
Sale Price: $19,393
Stock# 27652RB
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft 8 in |
| Hitch Weight | 860 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5925 lbs |
| Cargo Capacity | 1075 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 89 gals |
| Black Water Capacity | 57 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5065 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power w/ LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZFS2325J5058198 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


