Used 2018 KZ Sportsmen LE 231RKLE Travel Trailer
KZ Sportsmen LE 231RKLE travel trailer highlights:
- Sofa
- Queen Bed
- 14' Power Awning
- Pass Through Storage
Do you desire a weekend getaway with your spouse or friends? Well then, let this KZ Sportsmen LE 231RKLE travel trailer take you on your next adventure! You have plenty of space to keep your camping necessities inside of the large pass through storage. If you still have items to store, then you can conveniently place them in the overhead cabinets above the queen bed. Both the dinette and 64" sofa can be used for seating during the day and at night this area easily transforms into extra sleeping space. You can unwind at night underneath the 14' power awning with a LED light strip.
In any KZ Sportsmen LE travel trailer you will find tremendous value in overall quality, and innovative features. A few of these features are seamless countertops, an optional 10 cu. ft. stainless steel refrigerator, cavernous under-bed storage with gas struts for an effortless, easy-lift access, and a multi-media stereo with DVD, Bluetooth, and NFC wireless connectivity. Each unit features Armstrong tough guard linoleum which is backed by a 3-year cold crack warranty. They are constructed with a K-Z exclusive tough shield .030 exterior metal, a one piece seamless roof with SuperFlex roofing material, 3/8" fully walk on roof decking, and a diamond plate rock guard. The key-alike system offers not only the convenience of one lock for all applications, but security as well, which prevents other campers with standard industry keys from opening your storage compartments or entry doors!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 97074
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 502 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4575 lbs |
| Cargo Capacity | 1425 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4073 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power w/ LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTU2321J5018391 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


