Used 2018 KZ Venom V3911TK Toy Hauler Fifth Wheel
KZ Venom toy hauler V3911TK highlights:
- L-Shaped Sofa
- Free Standing Table
- Dual Entry
- 11' Cargo Area
- Loft Bed
You can easily take your whole family away for the weekend and enjoy not only camping but also time in the woods riding the trails. There is plenty of room in the 11' cargo area for dirt bikes, an ATV, or even a few bicycles. Once your gear is loaded then you can still access the cargo area through the side man door. The 40" x 96" loft bed is a great spot for a child to enjoy his/her own space while you sleep in your private master bedroom with a queen bed, a washer/dryer prepped closet and additional clothing storage. The combined kitchen and living area allows you to make your favorite meals, dine at the free standing table and chairs, and watch TV while relaxing on the L-Shaped sleeper sofa. The residential shower with a seat might be your spouse's favorite feature. Outside you can enjoy plenty of shade with the 17' awning and the optional 11' awning, plus you might choose the ramp door patio option. Luxury and outdoor fun combined, take a look!
When you choose to camp with a KZ Venom toy hauler fifth wheel you are choosing quality. With exterior features such as an extra reinforced heavy-duty front fiberglass cap, Lamilux 4000 high-gloss fiberglass sidewalls, and an All Weather insulation package you can be assured that this model is built sturdy. Inside each model you will find a 7" monitor MyRV control panel which monitors tank and battery levels, controls slide rooms, leveling system, awnings, plus inside and outside lighting. There is also deluxe residential style furniture as well as a residential entertainment system with radio/Bluetooth/sound bar and Bass subwoofer. In the garage there is a roll-down screen wall, a zero gravity ramp door with easy lift assist, plus an E-Track tie-down system. Come select your Venom lightweight, high-profile, luxury toy hauler fifth wheel today!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $1,912
Sale Price: $39,988
Stock# P6966
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 8 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3070 lbs |
| GVWR | 19000 lbs |
| Dry Weight | 14050 lbs |
| Cargo Capacity | 4950 lbs |
| Fresh Water Capacity | 112 gals |
| Grey Water Capacity | 97 gals |
| Black Water Capacity | 57 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 10980 lbs |
| Garage Size | 11 ft |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Garage TV, LR TV, BR TV |
| Awning Info | 17' LCI Smart Arm with Light Strip, Optional 11' |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4EZFH3930J6035278 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


