Used 2018 Lance Lance Travel Trailers 1475 Travel Trailer
INCOMING TRADE / SUV Towable / Rear Bath / Mid Kitchen / Dual Swivel Chairs / Front Queen
Lance Camper 1475 travel trailer highlights:
- 3-Burner Range Top
- Queen-Size Bed
- Dual Swivel Chairs
- 2-Year Structural Limited Warranty
- Lite-Ply Wood Structure
When you own this Lance Camper travel trailer, you possess the ability to pick up and head to your next adventure at a moment's notice. Everything you need for a successful camping trip has been included in this trailer. Because of the queen-sized bed, this unit can sleep two people, which means that you don't have to enjoy the great outdoors alone, and you will never be without a hot meal even if you find yourself in the midst of nowhere because of the 3-burner range top and 5 cubic foot double-door refrigerator that allow you to cook wherever you are.
In order to keep this trailer both sound proof and insulated, Lance Camper has included Azdel, a thermoplastic composite, into the walls of this structure so that you can travel confidently, even when the weather isn't ideal, and because the fresh water tank has been enclosed, insulated, and heated, you never have to worry about your water supply freezing over. The Lite-Ply building material that has been used in the construction of this trailer is a stronger and lighter wood than most, and it keeps this unit long lasting and durable. All of this is backed by a 2-year structural limited warranty so that the only thing you need to focus on is the fun that awaits you each time you take this trailer out for your next journey.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $1,895
A 3 year protection plan can be added to this camper for $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# JL321313
Interior Color: Roadster, Midnight, Passage
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Roadster, Midnight, Passage |
| Hitch Weight | 250 lbs |
| GVWR | 3700 lbs |
| Dry Weight | 2600 lbs |
| Cargo Capacity | 1100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 22 gals |
| Tire Size | 14 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 3 Way Double Door |
| Refrigerator Size | 5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 2350 lbs |
| LP Tank Capacity | 5 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Radius |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


