Used 2018 Outdoors RV Black Rock Back Country Series 20RD Travel Trailer
Used 2018. Extremely well constructed in Oregon. True Four Seasons insulation. Has rear dinette, front island queen island, and side bathroom.
Outdoors Black Rock Back Country 20RD travel trailer highlights:
- Queen Bed
- U-Shaped Dinette
- Full Bath
Can you imagine looking out the rear window at the beautiful scenery as you plan your day while eating breakfast at the u-shaped dinette. Then you decide to make the queen bed before getting cleaned up in the full bathroom of this Black Rock Back Country 20RD. If you decide to go off-grid on your own or with a friend or two, this travel trailer will provide comforts of home once you crawl back inside for the evening after hiking up the mountain. It's time to stop dreaming about your adventures, and start living them!
With any Outdoors RV Black Rock Back Country travel trailer you can enjoy primitive, off-grid, BLM, and National Forest camping during any season thanks to the mountain extreme thermal pane windows, triple layered four seasons roof insulation, fully enclosed and heated insulated underbelly, and an XL furnace for the extreme camping heat system. The "Mountain Tough" construction and "Off Road Performance" features allow you to travel where ever your heart leads you including off-grid thanks to the "Off Grid Camping" features. Come see why a Black Rock Back Country travel trailer is the perfect outdoor enthusiast RV!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# ACCP16015
Interior Color: Driftwood, Pine Bark
| Sleeps | 3 |
| Length | 24 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Driftwood, Pine Bark |
| Hitch Weight | 380 lbs |
| GVWR | 6995 lbs |
| Dry Weight | 4300 lbs |
| Cargo Capacity | 2695 lbs |
| Fresh Water Capacity | 78 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST225/75/15E |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Norcold |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Awning Info | 17' Adjustable Pitch XL Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 51W162525J1016015 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


