Used 2018 Outdoors RV Glacier Peak Mountain Series F26RKS Fifth Wheel
BIG FIFTH WHEEL LITTLE PRICE
Outdoors RV Glacier Peak Mountain Series F26RKS fifth wheel highlights:
- Triple Slide Outs
- Rear Kitchen
- Mountain Dinette
- Sleeper Sofa
- XL LED HD TV
If you are a workamper or vacationer, and an outdoor enthusiast you will enjoy this Glacier Peak F26RKS mid-profile fifth wheel wherever you setup. You can work on the dinette or while sitting on the sleeper sofa while your spouse gets ready in the full bathroom. Be sure to grab a cold drink on your way outside when you are finished with work. Triple slide outs provide extra floor space throughout, and there is plenty of storage as well. You don't have to give up comforts you have at home or work to explore your adventurous side in this model.
With any Mountain Series fifth wheel you can take off work during any climate on any terrain thanks to the Four Season package and Off Road/Off Grid Performance features. Your family will appreciate the 12 volt triple charge station, and 12 volt USB Ports on both sides of the queen bed to keep your electronics charged the whole time. You will find many more features you will not want to leave home without! Come pick your favorite Mountain Series model today!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $3,000
Sale Price: $26,990
Stock# NW301A
Interior Color: Carmel Toffee, Hot Chocolate
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Interior Color | Carmel Toffee, Hot Chocolate |
| Hitch Weight | 1995 lbs |
| GVWR | 12995 lbs |
| Dry Weight | 9365 lbs |
| Cargo Capacity | 3600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 80 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80 16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR XL LED HD |
| Awning Info | 20' Adjustable Pitch XL Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 51W573124J1015187 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


