Used 2018 Outdoors RV Glacier Peak Mountain Series F30RKS Fifth Wheel
Unique Full Profile Glacier Peak!Outdoors RV Glacier Peak Mountain Series F30RKS fifth wheel highlights:
- Triple Slide Outs
- Residential Sofa
- Mountain Dinette
- Residential Shower
- XL LED HD TV
This Glacier Peak F30RKS full-profile fifth wheel provides all the comforts of home, plus some! You can go hiking or kayaking then return to full kitchen and bath amenities. You will also enjoy the interior floor space provided by triple slide outs. The residential sofa includes built in recliners as an added touch. You might even take a nap on a recliner while watching the XL LED HD TV or visiting with fellow campers. It's time to enjoy the great outdoors then return to inside comforts in this model.
With any Mountain Series fifth wheel you can take off work during any climate on any terrain thanks to the Four Season package and Off Road/Off Grid Performance features. Your family will appreciate the 12 volt triple charge station, and 12 volt USB Ports on both sides of the queen bed to keep your electronics charged the whole time. You will find many more features you will not want to leave home without! Come pick your favorite Mountain Series model today!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 15314
Interior Color: Carmel Toffee, Hot Chocolate
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 9 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Carmel Toffee, Hot Chocolate |
| Hitch Weight | 2475 lbs |
| GVWR | 15000 lbs |
| Dry Weight | 11975 lbs |
| Cargo Capacity | 3025 lbs |
| Fresh Water Capacity | 82 gals |
| Grey Water Capacity | 72 gals |
| Black Water Capacity | 65 gals |
| Tire Size | LT235/85 16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR XL LED HD |
| Awning Info | 16' Adjustable Pitch XL Electric |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 15314 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


