Used 2018 Pacific Coachworks Tango Towlite 27RESS Travel Trailer
This Tango Towlite 27RESS by Pacific Coachworks features three slides!
As you walk into this travel trailer, the bathroom is straight in front of you. The bathroom is complete with a linen closet, an angled shower, a sink, a toilet, and a hidden pocket door leading into the front bedroom.
Enter into the bedroom, and you will find three wardrobes with plenty of space for all of your clothing needs. You will also find a queen sized bed and some overhead cabinets for those camping extras.
As you walk into the living area, there is overhead cabinetry everywhere you look! There is a pantry along the curbside wall next to the slide out u-dinette.
Continue around to the rear and find the full wall entertainment center. Next to that is the slide out sofa for additional seating. The refrigerator, three burner range, and microwave also occupy this slide providing more space in the kitchen. There is also an L-shaped counter with a double sink.
Outside this unit, you will have some pass through storage.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# UT034
Exterior Color: -
Interior Color: -
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | - |
| Exterior Color | - |
| Hitch Weight | 674 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 6814 lbs |
| Cargo Capacity | 3086 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6340 lbs |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


