Used 2018 Pacific Coachworks Tango Ultra Lite 26DB Travel Trailer
Tango Ultra Lite model 26DB by Pacific Coachworks features double bunk beds which make vacationing with the kids a breeze!
This travel trailer has a front bedroom with a queen sized bed, two wardrobes, and some overhead cabinets.
As you enter into this unit there is a sofa with some overhead cabinetry that flows over into the kitchen. The kitchen contains a double sink, a three burner range, a microwave, and a fridge.
Opposite the kitchen is the dinette, perfect for eating your meals or playing games late into the night!
In the rear of this travel trailer, the double bunks provide some sleeping space for the kids. The bathroom is located opposite of the bunk beds, it has a sink, a toilet, and a shower.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# CT910137
| Sleeps | 7 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 760 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4805 lbs |
| Cargo Capacity | 2195 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4045 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5UYTN2927KR025937 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


