Used 2018 Palomino Backpack Edition HS 8801 Truck Camper
JUST ARRIVED! VERY HARD TO FIND PRE-OWNED TRUCK CAMPER! POPULAR MODEL!
WE MAKE BUYING AN RV EASY WITH NO HASSLE PRICES AND NO SURPRISE FEES OR CHARGES!
NO SALES TAX IN IN MONTANA! OUT OF STATE BUYERS CAN $AVE BIG!
This Palomino Backpack Edition HS 8801 includes:
- $100 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1 Year Route 66 RV Club Membership
- 24/7 Tech Assistance
- 10% Parts Discount At All Route 66 Locations
- 10% Camping Discount At KOA
- Upgrade To The RV Club Unlimited For Only $219!
- Electric Jacks
- Rear Awning
- Microwave
- 11K BTU Air Conditioner
- U-Shaped Dinette
- Dual LP Tanks
- Wet Bath
- Charging Port
- Barreled Roof
There are plenty of conveniences in this hard side Backpack Edition truck camper by Palomino. This unit is designed for 3/4 ton trucks with a 6' 6" or 8' bed. You will love having the RV queen bed for a good night's rest and the u-shaped dinette with a table for relaxing, playing games, and enjoying meals with your significant other. There is even a wet bath and two LP tanks. Come take a look at this unit today!
No matter what size truck you have, or whether you are looking for a hard side or a soft side truck camper Backpack Edition by Palomino has got you covered! The hard side truck campers are lightweight yet durable; they are entirely made of aluminum welded frame and fit multiple truck sizes. The hard sided MAX units are premium products with frameless windows, heated basements, and are fully insulated. These units are four season livable. Last but not least, the soft sided truck campers have Rieco Titan electric lifts, so you don't have to use a hand crank, you can even add an optional remote if you want for more convenience.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $3,901
Sale Price: $14,999
Stock# UCD8163
Exterior Color: White
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft |
| Ext Width | 7 ft 10 in |
| Ext Height | 8 ft 2 in |
| Exterior Color | White |
| Dry Weight | 2405 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 8 gals |
| Black Water Capacity | 7 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 9 ft |
| Center of Gravity Front | 42 in |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 2 gal |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


