Used 2018 Palomino Columbus 1492 366RL Fifth Wheel
Palomino Columbus 1492 fifth wheel 366RL highlights:
- Shiplap Island
- Tri-Fold Sofa
- Free Standing Dinette
- Dishwasher
- Walk-In Pantry
- Outside Kitchen
If you like to cook while away from home with the choice of being outside or inside, take a look at this Columbus 1492 fifth wheel 366RL. When it is time for breakfast, the shiplap kitchen island offers plenty of countertop and floor space thanks to the dual slide outs in this area. You might even like the cook the bacon on the outside kitchen. All the furniture including the 80" tri-fold sofa provides a place to relax and enjoy your drink while looking outside at your beautiful view or watching the 50" LED TV. After shopping in the local town square or riding your bikes on the trails, the queen bed in the master bedroom will be waiting for you. Take a look today!
Any Columbus 1492 fifth wheel provides you will quality and comfort in a luxury package that you are sure to enjoy on any adventure! Each spacious interior offers 3-6 slides for maximum space. The outer front cap is two toned with your choice of either white or cream. Each unit also contains a backlit ceiling pad, a tankless water heater, and Bose Premium soundbar, plus so much more. A queen Serta memory foam mattress is also available for a great night's rest. Make your next adventure a fantastic discovery and choose one of these distinctively detailed Columbus 1492 fifth wheels today!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $4,000
Sale Price: $34,995
Stock# 19657
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1913 lbs |
| GVWR | 15196 lbs |
| Dry Weight | 12196 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 60" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 18' & 11' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 3 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FCMN20J6009194 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


