Used 2018 Palomino Columbus Compass 377MBC Fifth Wheel
Affordable Mid-Bunk Fifth Wheel
Palomino Columbus Compass fifth wheel 377MBC highlights:
- Bunkhouse
- Loft
- Walk-In Pantry
- Free Standing Dinette
- Kitchen Island
- Rear Living
If you have been searching for the perfect fifth wheel for your family, your search is over! This Columbus Compass 377MBC provides everything you need for a family of 8, plus some! There is sleeping space in the centrally located bunkhouse and the loft above, plus the pillowtop mattress in the master. The four slide outs throughout provide plenty of inside space for everyone to move around. Come see why this fifth wheel has everything you need plus some for you and your family to enjoy for years to come.
With any Columbus Compass fifth wheel by Palomino you can enjoy the finer things while exploring the countryside. Comfortable towing is provided by the E-Z Flex Dexter axles and E-Z Lube axles with Nev-R-Adjust brakes. You will appreciate the large double bowl undermount sink in the kitchen for easy clean up, the residential microwave for reheating leftovers, and the many upgraded features you will find in each model. Come see why owning a Columbus Compass fifth wheel is the correct choice for you!
At Joplin RV, we're a true RV Supercenter featuring the nation's most recognized and desirable brands- all in one place. From Jayco and Keystone to Brinkley and Forest River, we've got you covered. Conveniently located in Joplin, MO, with nationwide delivery. We take care of the details, so you can focus on planning your next adventure!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# UT008513
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1969 lbs |
| GVWR | 15172 lbs |
| Dry Weight | 12172 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 60" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 20' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4FCMP20J6008513 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


