Used 2018 Phoenix USA Phoenix Cruiser 2910T Motor Home Class C
NEW ARRIVAL!
The 2018 Phoenix Cruiser 2910T is a 30' 6" Class C motorhome built on a Ford E-450 chassis with a 7.3L V8 engine. Key specs include a 14,500 lb. GVWR, a 6-gallon propane tank, a 46-gallon freshwater tank, and 6-gallon water heater with propane/electric capability. The interior features include a queen bed, kitchen with a 2-burner cooktop and 6-cubic-foot refrigerator, and a living area with a sofa that converts to a bed.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $29,150
Sale Price: $78,850
Stock# 2472P
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: WHITE
Interior Color: GREY
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 9 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Interior Color | GREY |
| Exterior Color | WHITE |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| Generator | 4000 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 62107 |
| Engine | E-450 |
| Chassis | Ford E-450 |
| VIN | 1FDXE4FS3HDC66239 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


