Used 2018 Riverside RV Mt. McKinley 189 Travel Trailer
Riverside RV Mt. McKinley travel trailer 189 highlights:
- Lightweight Design
- Queen Bed
- Rear Corner Bath
- Plenty of Storage
- Gas/Electric Refrigerator
Make every moment count with this Mt. McKinley travel trailer in tow! No lengthy set-up needed once you reach your destination. Just unhook and enjoy! This unit is perfect for any couple that enjoys weekend adventure seeking! The lightweight design means it can easily be towed by many family vehicles, and it is filled with all the basic features that make time away from home enjoyable. A 60" x 76" queen bed up front is perfect for a great night's rest, and you will find a conveniently located rear corner bath straight in from the entry door. Cooking up meals and snacks will be a breeze with the kitchen amenities provided including a gas/electric refrigerator which will keep all of your perishables fresh and cold for the duration of your trip.
Each Riverside RV Mt. McKinley provides you a lightweight space to enjoy any travel adventure. The aluminum cage construction is what keeps it lightweight, and the powder coated chassis provides years of protection from rust and wear. These units feature spacious cabinetry with hardwood cabinet doors, a gas/electric refrigerator, and your choice of interior decor color, as well as your choice between a gray or tan fiberglass exterior. If you want to up your basic camping necessities you can add the optional package which would provide you with an oven, an exterior shower and BBQ grill, plus A/C, a 32" TV, and so much more!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 4CR447
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 460 lbs |
| Dry Weight | 3930 lbs |
| Cargo Capacity | 3530 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 17 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 59CCC2320JL004447 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


