Used 2018 Shasta RVs Shasta 28QB Travel Trailer
LARGE FAMILY RV!
Shasta Revere 28QB travel trailer highlights:
- Private Bunkhouse
- Private Bedroom
- U-Shaped Booth Dinette
- Residential-Sized Refrigerator
- Sleeps Eight
This Revere travel trailer is the perfect option for families who need that extra sleeping space. This trailer comes furnished with a private bunkhouse and private bedroom. The U-shaped booth dinette that turns into a bed is what helps this trailer sleep eight adults comfortably. Add on to that the residential-sized refrigerator and sink, and you are all set for your next family get together. And for those mornings that you need just a little bit of extra motivation to get going, the shower skylight will bring in enough sun to brighten up the day.
Shasta gives everyone the opportunity to experience affordable luxury and everlasting style with this Revere travel trailer. Whether you enjoy cooking on a stainless steel 3-burner cooktop, gazing at the stars underneath an electric awning with LED lights, or rinsing off in an outdoor shower after a long day of exploring, this travel trailer allows you to do all of those activities and so much more. This Revere comes equipped with exterior speakers so that you can continue the party even after you've exited the trailer.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $15,554
Sale Price: $13,540
Stock# KS2066A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 740 lbs |
| GVWR | 9540 lbs |
| Dry Weight | 6966 lbs |
| Cargo Capacity | 2574 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR & BR Hook-ups, Opt. 32" LED TV LR |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2SHTBXJE010889 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


