Used 2018 Starcraft Comet Mini 18MK Travel Trailer
Small SUV Towable • Rear Bath • New Tires
Starcraft Comet Mini travel trailer 18MK highlights:
- Front Queen Bed
- Rear Bathroom
- Single Slide Out
- 10' Awning
For your next vacation you will want this single slide out Comet Mini 18MK travel trailer. This model is ideal for any camping situation whether you are camping near the beach or at a local campground. After a day of playing outdoors then come back to the comfort of 'home'. Along the front there is a queen bed for mom and dad. The dinette within the slide can easily convert into sleep space at night, or if you want to eat your dinner outdoors, it is easy to transfer the dinette table outside. The rear bathroom has a radius shower and a toilet. Along the rear wall you will find a large storage area, and outside the 10' awning provides plenty of shade so now you can relax outdoors while watching your kids play!
When the outdoors is calling your name you will want a Comet Mini travel trailer! These models feature a one-piece seamless fiberglass roof as well as fiberglass roof insulation. There are nitro-filled tires for a smoother ride as well as electric brakes. With the exterior speakers you can easily have your favorite music playing while you are relaxing outside. Each model will greet you with Sugar Maple cabinets as well as a command center with centrally located switches. The carpet is stain and soil resistant, and the mattress is an ultra plush so you can get the rest that you desire! If you are more of the adventurous type then you may want to add the optional bike racks so you can ride around the campground. You will also find that each model features a Customer Convenience Package, a Premium Value Package, and an Extreme Package. So now you can easily customize your travel trailer to your desired wants! What are you waiting for? Come choose your Comet Mini travel trailer today!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $1,063
Sale Price: $11,750
Stock# U5846
Interior Color: Pewter, Carbon
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 3 in |
| Ext Width | 6 ft 5 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Pewter, Carbon |
| Hitch Weight | 415 lbs |
| GVWR | 3950 lbs |
| Dry Weight | 3450 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Available Beds | Queen |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 1SABS0AJ0J2DF5050 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


