Used 2018 Thor Motor Coach Challenger 37LX Motor Home Class A
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Enjoy this Challenger gas class A motorhome by Thor Motor Coach as you spend time away from home. Model 37LX features dual slide outs for added space with one full wall slide, a king size bed, and one and a half baths.
Step inside behind the passenger seat and see how spacious the interior is with the full wall slide fully extended on the roadside. The slide out includes a Dream Dinette booth for meal time, a sofa or optional theater seats, a closet that has also been prepped for a stackable washer and dryer, three additional closets, and a 32" LED TV above a dresser in the bedroom.
Along the door side you will find a double kitchen sink, two burner range with microwave oven above, and a residential refrigerator.
A half bath includes a toilet, linen storage, and a sink with vanity is located in the mid-section of the coach. There is a 40" LED TV along the outside bathroom wall mounted above a fireplace which includes a remote.
Beyond the half bath there is a Tilt-A-View inclining king bed slide which is across from the dresser with closets on either side mentioned above.
In the rear of the coach you will find a full bath with a toilet, a vanity sink, and a 36" x 30" shower.
Back up front there is a coffee table between the two captain's chairs. You can even choose to lower the drop-down overhead bunk for more sleeping space if needed. If outside relaxing is something you enjoy, the 32" LED TV is located beside the entry door.
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $28,687
Sale Price: $49,878
Stock# 2AR2302B
Chassis: Ford F53
Interior Color: 2
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | 2 |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 8640 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 105 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 172 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" LED TV, Ext. 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Power |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DY0H0A12895 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


