Used 2018 Thor Motor Coach Chateau 25V Motor Home Class C
Thor Motor Coach Chateau class C motor home 25V highlights:
- Dash Radio with Bluetooth
- 54" x 96" Cab-Over Bunk
- (2) Twin Sofa Beds
- 40" LED TV
With your family of five you can camp in comfort and style with this Chateau 25V class C motor home. Sleeping space can be found at the two rear twin sofas beds or you can convert these beds into a king. There is also a 54" x 96" cab-over bunk for a child or two and a 71" Dream Dinette that can easily convert into sleeping space. In the living area you will find a 40" LED TV and outside you can choose to add an optional 32" LED TV so now you can have an outdoor movie night.
Let your journey begin with a Chateau class C motor home by Thor Motor Coach. Along the exterior you will find a welded tubular aluminum roof and sidewall cage construction, a one-piece fiberglass front cap, plenty of exterior storage, and a power awning with LED lights. Inside there is an impressive 84" ceiling height, residential vinyl flooring, and high-sheen cabinets with nickel finish hardware. You will also find that each model has an Onan RV QG 4000 gas generator, an automatic shoreline-to-generator transfer switch, and is pre-wired for solar charging. What are you waiting for? Come select your Chateau motor home and see where your next adventure takes you!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# CM100726
Chassis: Ford E-350
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 34.5 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 20639 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-350 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 188 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 27" x 27" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 65 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" LED TV, Opt. Ext. 32" LED TV |
| Awning Info | 17'6" Power |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FS5JDC02361 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


