Used 2018 Thor Motor Coach Four Winds 23U Motor Home Class C
A Great Local Nimble Trade!This is a great trade a 2018 Thor Four Winds 23U, in which the previous owners were nonsmokers, did not have pets and was stored inside!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
This coach is powered by the tried and true Ford Triton V10 powertrain:
1. 6.8L Ford Triton V10
2. 420 lbs ft of torque or power
3. 305 horsepower
4. 5 speed Transmission with tow haul mode and grade braking
5. Factory installed tow package
Includes the following factory installed features:
1. CumminsOnan 4KW Microquiet Gas Generator
2. Front 32 inch TV over cab area
3. Double Door Refrigerator
4. 3 Burner Range
5. Microwave
6. Dinette
7. Bed Over Cab
8. Rear Corner Bed 54 x 80
9. Patio Awning
10. Roof Ladder
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 69.5 cubic feet of exterior and basement storage
2. 55 gallon fuel capacity
3. 40.9 lb gallon LP capacity
4. 6 gallon LP water heater
5. 30 amp electrical service
6. 13K BTU air conditioner
7. 15 foot electric patio awning
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory here in Forest City, Iowa!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 521277
Chassis: Ford
Exterior Color: Deluxe Enhancement Package
Interior Color: Smoked Truffle
| Sleeps | 4 |
| Length | 24 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Smoked Truffle |
| Exterior Color | Deluxe Enhancement Package |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38.5 gals |
| Black Water Capacity | 24.5 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Generator | CumminsOnan 4,000 Watt Microquiet |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 98066 |
| Engine | Ford Triton V10 6.8L Engine |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13000 btu |
| Basement Storage | 69.5 cu. ft. |
| TV Info | 32" |
| Awning Info | 15' Power |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FS8HDC49006 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


