Used 2018 Thor Motor Coach Outlaw 29J Motor Home Class C - Toy hauler
Thor Motor Coach Outlaw 29J Class C Motorhome toy hauler highlights:
- Cab-Over Bunk
- Four LED TVs
- 6' 2" x 7' 2" Patio Deck
- Single Slide
- Separate Garage Space
- Sleeps Eight
If you are looking for an RV that breaks all of the rules when it comes to traditional motorhomes, then you are looking for this Outlaw Class C Motorhome toy hauler. This unit amazingly comes standard with four LED TVs in the garage, the living room, the cab-over bunk, and on the exterior wall. The kitchen is no exception when it comes to exceeding expectations with its decorative backsplash, 6 cubic foot double-door refrigerator, and 3-burner gas cooktop. On top of all of that, this model can sleep eight people, giving everyone a chance to partake in the fun trip ahead.
Thor Motor Coach has designed this toy hauler to be able to accommodate all of your storage needs with amenities like the basement pass-through storage. The large, separate garage allows you to tow along all of your outdoor accessories, such as bicycles, kayaks, and ATVs, without having to maneuver around them while you live your life in the main coach area, and the patio deck that extends out of this garage is a wonderful addition for an extra grilling or lounging area because of the included patio awning and bug screen curtain. The automatic power entry steps make it easy for anyone to enter and exit this unit, and the entry door deadbolt lock makes it so that only the correct people do just that.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# CM60703
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 34.5 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 55840 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 219 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Type | Instant Tankless |
| AC BTU | 18500 btu |
| Basement Storage | 17.2 cu. ft. |
| TV Info | 40" Cab, 32" LR/Garage/Exterior |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FSXJVC01068 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


