Used 2017 Thor Motor Coach Quantum WS31@ Oak Lake RV Motor Home Class C
Or Call/Text for more information 218-485-9900
As you enter the motorhome notice the amount of floor space with the full slide completely extended. There is a jack-knife sofa to your immediate right. A cab-over bunk also provides more sleeping space in front, and there is a 40" LED TV that swivels for multiple viewing locations throughout the coach. You are sure to enjoy the extra natural light from the built-in skylight.
The full wall slide begins behind the driver's seat with a Dream Dinette which includes two sets of seat belts. There are also two more sets in the jack-knife sofa which allows your back seat passengers to be buckled in for safe travels.
The kitchen area features a double sink, a two burner range with overhead microwave oven, and a residential refrigerator. There is also plenty of storage in the pull-out pantry as well as in the overhead cabinets for dishes and things.
One step up as you head back and you will find a complete bath on your left including an angled shower, toilet, sink, and linen cabinet. There is also a closet for clothing storage next to the pantry within the slide out.
The rear bedroom features a relaxing space tucked in the back and includes a queen size bed with dual nightstands, overhead storage, and a closet as well as dresser in the full wall slide. There is also a 32" LED TV to enjoy.
Enjoy watching your favorite show or a movie out under the stars thanks to the exterior 32" LED TV, plus more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 13582
Chassis: Ford E450
Exterior Color: Blackjack or Royal Flush HD- MAX, High Roller or Jackpot Partial Paint
Interior Color: Arctic Frost, Regal Onyx, Midtown Taupe
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Arctic Frost, Regal Onyx, Midtown Taupe |
| Exterior Color | Blackjack or Royal Flush HD- MAX, High Roller or Jackpot Partial Paint |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan RV QG 4000 Gas |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 30448 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential Refrigerator with Icemaker |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Type | Instant Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 54.6 cu. ft. |
| TV Info | Above Cab 40" LED TV, Bedroom 32" LED TV, Exterior 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Angled |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


