Used 2018 Thor Motor Coach Tuscany 45MX Motor Home Class A - Diesel
Thor Motor Coach Tuscany motor home class A 45MX highlights:
- Master Bathroom with Two Sinks
- Tilt-A-View King Bed
- Electric Fireplace with Remote
- Reclining Theater Seats
Get ready to travel in style and camp in comfort! This Tuscany 45MX features plenty of conveniences throughout from the bath and a half with a large master bathroom which offers two sinks, to the spacious living area with a sofa ensemble that includes a 74" Dream dinette and a 92" sofa with air bed. You can also relax at the 74" reclining theater seats with foot rests. At night come plan to get a good night's rest on the Denver mattress pillowtop king size bed with Tilt-A-View inclining bed, and so much more!
When you are ready for a luxury motor home that offers beauty, style, and power with the most livable floor space then choose a Tuscany by Thor Motor Coach. These models offer high-end amenities such as a stainless steel residential French door refrigerator, a Fisher Paykel dishwasher, plus a decorative tile backsplash, as well as custom furniture, polished porcelain tile, and high-gloss glazed hardwood cabinets. All of these models sit on a Freightliner XC-R raised rail chassis with a Cummins ISL 8.9L engine. As well there is a ZF Independent front suspension with a 60 degree wheel cup, Air-Ride suspension, and Sachs shock absorbers.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 27607RB
Chassis: Freightliner XC-R
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 45660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 91 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Tire Size | 295/80R22.5" |
| Furnace BTU | 65000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 30796 |
| Engine | Cummins ISL 8.9L |
| Chassis | Freightliner XC-R |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 287 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential French Door |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 40" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Aqua Hot On Demand |
| AC BTU | 45000 btu |
| Basement Storage | 260 cu. ft. |
| TV Info | LR 55" LED Smart TV, Cockpit 32" LED TV, BR 32" LED TV, Ext. 39" LED TV |
| Awning Info | 19'8" Power |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 60660 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZFCHFE6JCJV7725 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


