Used 2018 Tiffin Motorhomes Phaeton 44 OH Motor Home Class A - Diesel
Pre Owned Promise Multi Point Pre-Delivery Inspection Ask our RV Pros for details!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $9,985
Sale Price: $229,990
Stock# 115369X
Chassis: Freightliner
Interior Color: Brown
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 45 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Brown |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 45600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 295/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 15603 |
| Engine | PowerGlide ISL |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 310 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential Refrigerator |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight Front | 15600 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 10000 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Basement Storage | 253 cu. ft. |
| TV Info | Cab TV, LR TV, BR TV, Ext. TV |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 55600 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5VBPA87A6JA118954 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


