Used 2018 Venture RV Sonic Lite 149VML Travel Trailer
Venture RV Sonic Lite 149VML travel trailer highlights:
- Fold Away Chairs
- Wall Table
- Private Shower & Toilet
- Pass-Through Storage
Looking to upgrade your camping accommodations? You can start planning where all your gear will go inside and outside this Sonic Lite travel trailer. You will be able to get a good night's rest on the short queen bed, and dine inside while sitting on a fold away chair. You will find all the kitchen appliances needed including a convection microwave to make meals. The private toilet and shower room will allow you to get cleaned up for your next activity. Take a look today, you will be glad you did!
With any Sonic Lite travel trailer by Venture RV you will appreciate the one-piece fiberglass roof which prevents potential leaks and creates a long time investment. Once at your destination the exclusive to Venture RV LevelMatePRO offers leveling simplified, on the first try! Inside, you will find plenty comforts of home, plus high efficiency LED lighting, a Safe-Tek box with USB charger, and prewiring for solar and a backup camera. Choose your favorite layout, and start your adventures tomorrow!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $10,111
Sale Price: $11,494
Stock# J4047053
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 290 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2745 lbs |
| Cargo Capacity | 755 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Short Queen |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Refrigerator Size | 4.2 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2455 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 11' Power Multi-Directional LED Lighted |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZT21512J4047053 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


