Used 2019 Airstream Flying Cloud 27FB Twin Travel Trailer
Airstream RV Flying Cloud travel trailer 27FB Twin highlights:
- Rear Dinette
- Two Twin Beds
- Split Bathroom
- Sleeps Six People
You will enjoy any camping trip with this Flying Cloud 27FB Twin. With sleeping space for six people there is room for your whole family. You will enjoy the convenience of the split bathroom with a shower along one side of the trailer and a private toilet area with a sink across the hall. Sleeping space can be found at the two twin beds, the rear dinette, and the sofa. What are you waiting for? Come choose this Flying Cloud model and begin making plenty of camping memories with your family!
With a variety of floor plans to choose from you can easily select the Flying Cloud travel trailer that is ideal for your family. You will enjoy your view from the panoramic windows and at night you can close the Oceanair roller blinds so you have complete privacy. The enclosed aluminum insulated heated underbelly allows you to camp in all types of weather. After you are done playing outdoors then you can clean up at the exterior shower before heading inside. In the evening plan to stay outside just a bit longer and visit with your family while sitting under the patio awning with LED dimmable light. In the bathroom a fun feature is the retractable clothes line in the shower.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 16716
Exterior Color: Silver
Interior Color: Sandpiper, Truffle, Wild Honey
| Sleeps | 6 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Sandpiper, Truffle, Wild Honey |
| Exterior Color | Silver |
| Hitch Weight | 791 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5868 lbs |
| Cargo Capacity | 1732 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | 2 Twin |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Electric/LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV, BR LED TV |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


