Used 2019 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 17BHS Travel Trailer
Maryland Inspected - Yes
Water Damage and Delamination(S) - No Seal, No Repair
As-is, out of state only - No Warranties or Guarantees
Coachmen Clipper Ultra-Lite travel trailer 17BHS highlights:
- Bunk Beds
- Full Bed
- Booth Dinette
- Pantry
- Private Tub and Toilet
Looking to upgrade your tent to a travel trailer that will sleep five family members, includes a private area to change and get cleaned up, plus allows you to cook indoors when you like? Just imagine everyone laughing and talking about their day at the campgrounds while sitting on the full size bed or booth dinette. You can grab snacks from the pantry before bedtime, and enjoy taking a bath or shower in the private toilet and tub room. You will also enjoy the single slide allowing more floor space as well. The kids are already laying on the bunks. This is the one!
With any Clipper Ultra-Lite you can enjoy a smooth tow with a Norco NXG chassis, a single Dexter E-Z Lube axle and an aerodynamic front profile. Inside you will find residential grade linoleum and laminated countertops for easy clean up after a long weekend of fun. You can enjoy the Jensen AM/FM Bluetooth stereo with App control and an interior command center as well. Come see why this travel trailer makes it convenient to take off and go at any time with your own family vehicle.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 50457
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 425 lbs |
| GVWR | 4425 lbs |
| Dry Weight | 3437 lbs |
| Cargo Capacity | 988 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CWFC2KJ123296 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


