Used 2019 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 17RBSS Travel Trailer
Lightweight, versatile, and road-trip ready
Coachmen Clipper Ultra-Lite travel trailer 17RBSS highlights:
- Hidden Bunk
- Two Sofas
- Removable Table
- Private Shower and Toilet
Head out to your favorite camping spot and make this your home base for awhile. There is ample sleeping for you and a few friends with a 54" x 74" full bed up front, plus on the furniture and the hidden bunk. You can dine and relax inside while enjoying the entertainment center or outside under the power awning. You will also find ample storage space with overhead cabinets throughout, linen storage in the private toilet and shower room, and a front pass-through compartment so you can easily tuck away your fold up lawn chairs, yard games, and kids rafts for the beach, plus dad's fishing pole and more!
With any Clipper Ultra-Lite you can enjoy a smooth tow with a Norco NXG chassis, a single Dexter E-Z Lube axle and an aerodynamic front profile. Inside you will find residential grade linoleum and laminated countertops for easy clean up after a long weekend of fun. You can enjoy the Jensen AM/FM Bluetooth stereo with App control and an interior command center as well. Come see why this travel trailer makes it convenient to take off and go at any time with your own family vehicle.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $3,876
Sale Price: $13,995
Stock# 101336
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 385 lbs |
| GVWR | 4385 lbs |
| Dry Weight | 3746 lbs |
| Cargo Capacity | 639 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 5ZT2CWFC6KJ122684 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


