Used 2019 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 21RD Travel Trailer
Coachmen Clipper Ultra-Lite travel trailer 21RD highlights:
- Queen Bed
- Booth Dinette
- Sofa
- Pantry
- Full Bath
Looking forward to getting outdoors this weekend? After your hike, you can make meals in the kitchen while visiting with your spouse relaxing on the sofa or reading a book at the dinette. You might even go fishing before breakfast or dinner after grabbing your poles from the pass-through compartment along the exterior. Before bedtime be sure to get cleaned up in the full bathroom so you keep the sheets clean on your queen bed. Wake up the next morning and head outside for another hike, bike ride, or stay warm by the campfire. It's time to enjoy the weekend in this travel trailer!
With any Clipper Ultra-Lite you can enjoy a smooth tow with a Norco NXG chassis, the dual Dexter E-Z Lube axles and an aerodynamic front profile. These models also include the Power package featuring a power tongue jack and power stabilizer jacks. Inside you will find residential grade linoleum and laminated countertops for easy clean up after a long weekend of fun. You can enjoy the Jensen AM/FM Bluetooth stereo with App control and an interior command center as well. Come see why this travel trailer makes it convenient to take off and go at any time with your own family vehicle.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $2,000
Sale Price: $16,999
Stock# U-120911
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 625 lbs |
| GVWR | 6625 lbs |
| Dry Weight | 4610 lbs |
| Cargo Capacity | 2015 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CWKB7KJ120911 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


