Used 2019 Coachmen RV Freedom Express 192RBS Travel Trailer
SALE PENDING!
Sale pending! Coachmen Freedom Express Ultra Lite travel trailer 192RBS highlights:
- Queen Bed
- Single Slide
- Rear Corner Bath
- Hutch
Traveling lightweight makes moving down the road easier and less stressful. This travel trailer offers sleeping space for four, a rear corner bath, and much more! You will enjoy the interior space thanks to the slide out containing the sofa and a removable resin outdoor table. You can work or play games then relax on the sofa while you watch a show on the LED TV. The cook of the family can prepare a dinner on the three burner range or whip up something quick in the microwave. Grab your camp chair and enjoy an evening under the electric awning with LED lights!
With any Freedom Express Ultra Lite travel trailer by Coachmen you will appreciate of ease of towing behind your family vehicle. All the tanks are located under the floor to lower the center of gravity for increased storage capacity and improved handling down the road. Inside, you'll enjoy features such as, LED lighting throughout, Congoleum Designer Carefree Flooring, an LED TV, plus a 6 cu.ft. double door refrigerator to name a few. The pass through storage with an LED light strip allows you to easily bring along those larger camping items, plus there is an electric awning with LED lights outdoors as well as an exterior shower station to wash off your hiking boots. Come see how you have the freedom to explore in a Freedom Express Ultra Lite travel trailer today!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 26-094
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 454 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4142 lbs |
| Cargo Capacity | 1858 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 20 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 14' Power with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2FEHB3KS033610 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


