Used 2019 Coachmen RV Freedom Express Ultra Lite 287BHDS Travel Trailer
Spacious bunkhouse, lightweight towing, and all the comforts of home
Coachmen Freedom Express Ultra Lite 287BHDS highlights:
- Dual Entry/Exit Doors
- Double Bunk Beds
- Large Slide Out
- Queen Bed
- Outdoor Camp Kitchen
If you've been searching for a travel trailer to accommodate the whole family plus a few extra friends, stop looking! This Freedom Express Ultra Lite travel trailer offers sleeping space for eight to nine people. You can dine, play games, and even take the dinette's removable resin outdoor table outside by the camp kitchen if you want extra serving space! You'll have the comfort of sleeping on a queen bed in the front private bedroom, while the kids or guest sleep on the double bunk beds. This unit also includes a closet with shelves to hang your jackets and store dry goods.
With any Freedom Express Ultra Lite travel trailer by Coachmen you will appreciate of ease of towing behind your family vehicle. All the tanks are located under the floor to lower the center of gravity for increased storage capacity and improved handling down the road. Inside, you'll enjoy features such as, LED lighting throughout, Congoleum Designer Carefree Flooring, an LED TV, plus a 6 cu.ft. double door refrigerator to name a few. The pass through storage with an LED light strip allows you to easily bring along those larger camping items, plus there is an electric awning with LED lights outdoors as well as an exterior shower station to wash off your hiking boots. Come see how you have the freedom to explore in a Freedom Express Ultra Lite travel trailer today!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 101174
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 6314 lbs |
| Cargo Capacity | 1286 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2FEUB1KW006307 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


