Used 2019 Coachmen RV Freelander 20CB Ford Transit Motor Home Class C
Coachmen Freelander 20CB Class C gas motorhome highlights:
- Sleeps Six
- Bunk Over Cab
- Outside Entertainment Center
- J-Lounge Dinette
- Azdel Composite Walls
With its home-like features and high-quality furnishings, this Freelander Class C gas motorhome is the perfect addition to that family getaway trip you've been planning. Because it can sleep six people, everyone will sleep comfortably each evening no matter where your travels take you, and the kids will love spending their nights sleeping on the bunk over the cab. The J-lounge dinette will end up being your favorite spot to put together a puzzle or play a game of cards while you enjoy the aroma of dinner preparations on the 2-burner range top.
With this Freelander motorhome you will get a reliable and quality Class C gasoline coach that contains more factory-installed features than anyone else. This coach features Azdel composite walls and a fiberglass exterior to keep the entire structure lightweight. This Freelander also features larger holding tanks, like the 50 gallon fresh water tank and 68 LB propane tank, and since this model has been prepped for solar panels, it makes it easier for you to go off-grid whenever you choose to do so. Inside you will enjoy a spacious interior that includes Coachmen's Even-Cool AC with residential duct work which will provide you with a much quieter and more efficient way to cool things down in warmer weather. LED lighting and high-quality furnishings give this coach a touch of elegance, and the 1 1/2" transition step from the cab to the coach makes moving back and forth between the two much easier. It also aids in allowing passengers seated in the rear to see out of the large front window.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $5,000
Sale Price: $84,999
Stock# C86851
Chassis: Ford T350 Transit
| Sleeps | 6 |
| Length | 23 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 2000 lbs |
| GVWR | 10360 lbs |
| Dry Weight | 8140 lbs |
| Cargo Capacity | 2220 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 3.7L V6 |
| Chassis | Ford T350 Transit |
| Horsepower | 275 hp |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Wheelbase | 156 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Double |
| Torque | 260 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4130 lbs |
| Axle Weight Rear | 7275 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 60 cu. ft. |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 12125 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWS8PM7JKA33302 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


